Вентиляція мансарди: дихаємо вільно
Вентиляція мансарди: дихаємо вільно
Вентиляція мансарди: дихаємо вільно Сьогодні житлові мансардні приміщення вже не є чимось особливим і специфічним. Сучасні будівельні технології можуть зробити життя в мансарді дуже комфортним. Під дахом можна обладнати прекрасні кімнати для молодої сім’ї, дитячі, влаштувати душову, туалет і кухню. Під час проєктування мансарди важливо приділити увагу інженерним системам, зокрема системі вентиляції мансарди.
Сьогодні житлові мансардні приміщення вже не є чимось особливим і специфічним. Сучасні будівельні технології можуть зробити життя в мансарді дуже комфортним. Під дахом можна обладнати прекрасні кімнати для молодої сім’ї, дитячі, влаштувати душову, туалет і кухню. Під час проєктування мансарди важливо приділити увагу інженерним системам, зокрема системі вентиляції мансарди, адже вона має важливі деталі, які не можна упустити.
Повноцінна експлуатація мансардного поверху можлива тільки за умови правильно спроєктованих систем опалення, водопостачання і, зазвичай, вентиляції. Якщо ж будинок має високий рівень енергоощадження, то знадобиться система вентиляції з рекуперацією.
Як зробити вентиляцію в будинку з мансардою
Будівельні норми регламентують повітрообмін у системі вентиляції житлової мансарди залежно від призначення приміщення й кількості мешканців. Так, у кухні з газовою плитою мінімальний потік повітря, який потрібно відводити, має складати 70 м3/год., у ванній – 50 м3/год., в житловій кімнаті – 30 м3/год. Такий повітрообмін можна забезпечити завдяки правильно спроєктованим вентиляційним каналам, впускним і витяжним отворам у стінах, а також допоміжним рішенням – мансардним вікнам із провітрювачами та завдяки дверям із вентиляційними щілинами.
Вентиляційні канали в системі вентиляції житлової мансарди зазвичай мають розміри 14×14 см або 14×21 см. Їх влаштовують у внутрішніх стінах, щоби забезпечити кращу тягу. Якщо вентиляційний канал проходить у зовнішній стіні, його необхідно утеплити.
Відокремлені вентиляційні канали обов’язково влаштовують в:
- кухонних зонах;
- душових, ванних кімнатах і санвузлах;
- кімнатах без вікон.
Решта приміщень можуть мати як власні вентиляційні канали, так і вентилюватися через інші вентканали системи. Водночас усі вентиляційні канали в межах мансарди мають бути однакової довжини.
Влаштування вентиляції мансарди
Головна проблема вентиляції в житловій мансарді – те, що вентиляційні канали в приміщеннях під дахом мають невелику довжину – рідко понад 2 м. Через це часто виникають складнощі з тягою (немає перепаду тиску), і тому багато хто вибирає пристрій вентиляції житлової мансарди з примусовим подаванням повітря.
Примусову вентиляцію в житловій мансарді можна забезпечити двома способами – влаштувавши систему з рекуперацією тепла або просто вмонтувавши у витяжні вентиляційні канали (та вікна) електричні вентилятори. Другий варіант можна назвати компромісним: він дешевший, ніж система вентиляції мансарди з рекуперацією, але дорожчий, ніж система природної вентиляції.
Систему вентиляції житлової мансарди з рекуперацією тепла закладають ще на етапі зведення будинку. Вона обов’язкова для герметичних енергоощадних будинків, де повітрообмін завдяки системі природної вентиляції буде недостатнім. У такому разі в будинку, зокрема на мансарді, проводять мережу припливних і витяжних повітроводів із вентиляторами. У місці перетину повітряних потоків встановлюють один або кілька теплообмінників (рекуператорів), завдяки яким відпрацьоване повітря, що виводиться за межі будинку, передає своє тепло свіжому повітрю, що нагнітається ззовні.
У такій системі вентиляції будинку з мансардою важливе місце займають фільтри, які очищують вуличне повітря. Додатковою опцією вважається ТЕН, який підігріває свіже повітря в ті періоди, коли на вулиці дуже низька температура.
Для опалення мансардних будинків із примусовою механічною вентиляцією не можна використовувати камін або котел із відкритою топкою. Через розряджене повітря, яке утворюється вентилятором, продукти згоряння можуть потрапляти в приміщення.
Не можна забувати й про такий зручний спосіб вентиляції в будинку з мансардою, як кондиціонер із притоком повітря. Найефективніший варіант – кондиціонер спліт-системи, у якому вентиляційний блок винесений за межі приміщення.
Вентиляція даху мансарди
Влаштування вентиляції покрівлі мансарди – це певний вид робіт, який не має відношення до вентиляції житлової мансарди як такої. У цьому разі йдеться про правильний пристрій покрівельного пирога. Утеплювач, укладений у схилах даху, має добре провітрюватися, щоби з нього могли випаровуватися конденсат та атмосферна волога й утеплювач залишався сухим.
Для цього в покрівельному пирозі утеплювач із боку приміщення захищають непроникною пароізоляційною плівкою, а із зовнішнього боку – гідроізоляційною плівкою з високою паропроникністю. Використовуючи рейки обрешітки та контробрешітки, між гідроізоляційною плівкою та покрівельним матеріалом утворюють вентиляційний отвір. Він і дає можливість вивітрювати вологу, яка потрапила під покрівельний матеріал в утеплювач. Так відбувається вентиляція покрівлі в мансарді.
Вентиляція горища мансарди
Іноді до мансарди примикають нежитлові зони, які відділені від неї перегородками або стелею, – своєрідне горище. Вентиляція такого горища над мансардою має здійснюватися через припливні й витяжні отвори, розташовані в зовнішніх стінах або покрівельних схилах. Їх ззовні закривають спеціальними ґратами, які не дають можливість проникати всередину горища мансарди пилу, але водночас пропускають достатньо повітря.
Як ми бачимо, вибір системи вентиляції житлової мансарди залежить від технології спорудження будинку, матеріалів, які використовують, а також уявлень господарів про комфорт та їхні фінансові можливості. Оскільки хороша вентиляція в житловій мансарді життєво необхідна, потрібно приділити їй достатньо уваги.
ПІДПИШІТЬСЯ
Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.
Підписатися на наш Instagram