MyProstir > Мансарда > Корисна інформація > Хай буде світло: мансардні вікна і освітлення мансарди
Хай буде світло: мансардні вікна і освітлення мансарди

Хай буде світло: мансардні вікна і освітлення мансарди

Хай буде світло: мансардні вікна і освітлення мансарди

Хай буде світло: мансардні вікна і освітлення мансарди Головна перевага мансардних приміщень – можливість встановити мансардні вікна в схилах даху. Вони впускають набагато більше світла, ніж фасадні вікна аналогічної площі. Причому укоси вікон в даху облаштовують не перпендикулярно площині скління, а під ширшим кутом – так, щоб ще сильніше відкрити приміщення природному світлу.

Хай буде світло: мансардні вікна і освітлення мансарди

Головна перевага мансардних приміщень – можливість встановити мансардні вікна в схилах даху. Вони впускають набагато більше світла, ніж фасадні вікна аналогічної площі. Причому укоси вікон в даху облаштовують не перпендикулярно площині скління, а під ширшим кутом – так, щоб ще сильніше відкрити приміщення природному світлу. Дизайнери інтер’єру використовують цю перевагу, оформляючи кімнати в світлих тонах і доповнюючи приміщення різними варіантами штучного освітлення мансарди.

Під час продумування концепції природного і штучного освітлення на мансарді потрібно розуміти, що гра світла в таких приміщеннях в денний і нічний час буде відрізнятися.

  • Природне освітлення на мансарді. Денне сонце може не тільки наситити приміщення яскравими променями та візуально збільшити його обсяг, а й перегріти в спеку. Надмірне сонячне світло може створювати відблиски на екранах і дисплеях електронних пристроїв, заважаючи повноцінній роботі та відпочинку.

У мансардному будинку важливо передбачити рішення, які регулюють природне освітлення. Для цього використовують жалюзі та рулонні штори для мансардних вікон, а також зовнішні ролети і маркізети. Комбінація цих сонцезахисних рішень може як частково обмежити природне освітлення мансарди, так і повністю перекрити потік денного світла.

  • Штучне освітлення мансарди, навпаки, рідко проектують за класичним принципом, з масивними стельовими люстрами. Похилі стіни мансардних кімнат не дозволяють рівномірно освітити весь простір центральним джерелом світла. І тому штучне освітлення мансарди частіше організовують у приватному стилі, використовуючи точкові світильники та інші варіанти місцевих джерел світла, по-різному обігруючи освітлення робочих зон, місць для спілкування та індивідуального відпочинку.

Природне освітлення мансарди

Ключова рекомендація для вікон на мансардному поверсі – площа скління. Рекомендований мінімум, на який можна орієнтуватися під час створення проекту мансардного будинку, – площа світлопрозорих конструкцій мансарди повинна співвідноситися з площиною підлоги в пропорції мінімум 1:10. Для окремих кімнат цей показник збільшують до 1:8 або навіть 1:6.

І все ж під час установки панорамних вікон на мансардному поверсі варто знати міру. Теплоізоляційні характеристики світлопрозорих конструкцій поступаються показникам фасадних стін і мансардних дахів. І навіть енергоощадні мансардні вікна порівняно великої площі істотно зменшують теплотехнічні характеристики котеджу.

Види мансардних вікон

Для організації природного освітлення на мансарді використовують кілька рішень, які дозволяють встановити вертикальні або похилі вікна на мансардному поверсі.

  • Мансардні вікна – це вікна на мансардному даху, які монтують між кроквами. Різні моделі похилих вікон на мансардному поверсі монтують із використанням спеціального гідроізоляційного окладу. Він дозволяє герметично встановити вікна в конструкціях з кутом нахилу від 15° до 90°. В середньому такі вікна пропускають на 30-50 % більше природного світла, ніж фасадні. Завдяки вентиляційним клапанам і енергоощадним склопакетам вони дають можливість оптимально організувати теплоізоляцію і провітрювання приміщень.

Під час вибору виду похилих вікон на мансардному поверсі враховують тип відкривання, який може бути підвісним (відкривання по осі у верхній частині рами), середньоповоротним (відкривання по осі в центральній частині рами) і комбінованим (можливі обидва варіанти).

  • Фронтонні вікна – це традиційні фасадні вікна, які роблять у торцевих стінах будинків із двосхилими і іншими типами дахів, де є фронтони. Ціна фасадних вікон нижче вартості інших типів вікон на мансардному поверсі, і тому фронтонні вікна вигідно використовувати для додаткового природного освітлення мансарди.
  • Дормери чи люкарни (антидормери) – це вертикальні вікна, які монтують у схилі даху. Для цього організують випнуту прибудову (дормер) або нішу (люкарн) із вертикальним вікном. Незважаючи на те що вертикальні вікна дешевше мансардних, облаштування всієї конструкції обходиться дорожче, ніж купівля і установка похилого вікна на мансардному даху.

Під час монтажу дормера або люкарни утворюється безліч конструктивно складних вузлів, де можлива поява містків холоду, а потім конденсату і цвілі. Важливо враховувати й те, що дормери пропускають менше світла, ніж будь-які інші вікна на мансардному поверсі, утворюючи глибокі тіні.

Вибір на користь дормера обґрунтований лише для дуже пологих схилів даху. Випнутий дормер збільшує площу мансардного поверху, де можна без проблем стояти в повний зріст, як мінімум на 1-1,5 м2. Антидормери застосовують рідше – для організації виходу на мансардний балкон або терасу.

Світловий тунель на мансарді

Природне освітлення коридорів, допоміжних і технічних приміщень мансардного поверху, де не передбачені вікна, можна організувати за допомогою світлових тунелів. Вони складаються з глухого вікна (найчастіше округлого або квадратного), яке монтують у схилі даху, світлопроводного тунелю у вигляді прямої або гофрованої світловідбивної труби і внутрішнього розсіювача, який монтують у стелі приміщення.

Стандартний світловий тунель на мансарді проводить у будинок від 60 до 90 % природного світла з того, що потрапляє в площу вхідного отвору. Це приблизно відповідає світловому потоку стандартної лампи розжарювання потужністю 40-60 Вт, що дозволяє нестандартно проектувати дизайн мансарди і економити на штучному освітленні підсобних приміщень.

Штучне освітлення мансардного поверху

Дизайн освітлення мансарди проектують з урахуванням особливостей конструкції даху, а також кількості, розташування і орієнтації похилих і вертикальних мансардних вікон. В цілому правильне штучне освітлення на мансарді має включати такі функціональні типи:

  • Загальне освітлення приміщень організовують за допомогою потужного центрального освітлювального приладу (люстри) або групи невеликих точкових світильників. За відсутності горизонтальної стелі центральна люстра може невдало підкреслити вертикальне звуження стін, тоді як група віддалених один від одного точкових світильників дозволить рівномірно освітити все приміщення загальним світлом.
  • Локальне освітлення використовують для підсвічування функціональних зон, де виділені місця для відпочинку, роботи або спілкування. Воно доповнює або замінює загальне світло, і тут підійдуть локальні світильники з направленим або розсіяним світлом. Місцеве світло в парі з загальним підсвічує кути і тіньові зони, цікаво обігруючи дизайн інтер’єру.
  • Чергове освітлення – необхідний елемент безпеки, який потрібен для підсвічування коридорів, проходів, сходів. Нерідко для зручності його підключають до датчиків руху і освітленості.

Освітлення різних приміщень і світильники для мансарди

Дизайн освітлення різних кімнат мансарди зазвичай включає поєднання різних видів світильників для загального або місцевого освітлення.

  • Освітлення кімнат на мансарді. Найбільш широко для штучного освітлення кімнат на мансарді використовують три типи освітлювальних приладів. По-перше – тросові світильники. Їх можна регулювати по висоті, і вони вдало виглядають у приміщеннях із крутими схилами. По-друге, тут повсюдно застосовують вбудовані точкові світильники, які не займають багато місця і відмінно виглядають групами. І, нарешті, по-третє, освітлення кімнат на мансардах організовують за допомогою класичних підлогових, настінних і настільних світильників.
  • Освітлення дитячої на мансарді. Такі кімнати намагаються зробити ще світліше, ніж інші приміщення мансардного поверху, наповнюючи простір природним світлом і використовуючи в інтер’єрі білі і пастельні відтінки, які добре відбивають світло. Саме приміщення зазвичай ділять на кілька функціональних зон, обов’язково виділяючи локальне освітлення основних зон – місця для ігор, відпочинку і навчання. Від загального світла тут відмовлятися не обов’язково.
  • Освітлення спальні на мансарді намагаються організувати локально, в приватному стилі, за допомогою різних варіантів – підлогового підсвічування, торшерів, настінних бра, світлодіодних світильників в спинках ліжок, точкових світильників біля дверей та шафи, а також у дерев’яних балках кроквяної системи тощо. Від загального освітлення спальні на мансарді цілком можна відмовитися.
  • Освітлення ванної кімнати на мансарді теж організовують локально за допомогою різних варіантів. Загальне світло тут зазвичай роблять у вигляді розрізненої групи світильників, а біля дзеркала поєднують світильники з направленим і розсіяним світлом. Під час вибору освітлювальних приладів для ванної кімнати обов’язково враховують показники їхньої безпеки (індекс ступеня захищеності IP).

Поєднання природного і штучного освітлення на мансарді

Кількість природного світла, яке потрапляє через вікна, залежить від географічного напрямку, і цей факт важливо враховувати під час проектування системи освітлення. Приміром, торцеві південні кімнати з фронтонними і мансардними вікнами можна залишити без загального штучного освітлення, використовуючи тільки локальне світло. Тоді як північні кімнати з одним похилим мансардним вікном в похмуру погоду будуть темними, тому тут важливо встановити більше додаткових джерел світла.

Задіюйте різні варіанти організації природного і штучного світла на мансарді для створення світлого простору з вікнами в небо, а також для облаштування робочих зон і зон відпочинку під дахом.

ПІДПИШІТЬСЯ

Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.


Підписатися на наш Instagram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *