Майстерня на мансардному поверсі: технологія реконструкції та облаштування горища
Майстерня на мансардному поверсі: технологія реконструкції та облаштування горища
Майстерня на мансардному поверсі: технологія реконструкції та облаштування горища Майстерня художника, скульптора чи теслі або ж студія фотографа повинні налаштовувати на конструктивний робочий лад. І якщо для реалізації творчих захоплень і професійної діяльності вдається виділити відокремлений простір у будинку, працювати в подібних умовах буде одне задоволення. Але як бути, якщо такого приміщення немає?
Майстерня художника, скульптора чи теслі або ж студія фотографа повинні налаштовувати на конструктивний робочий лад. І якщо для реалізації творчих захоплень і професійної діяльності вдається виділити відокремлений простір у будинку, працювати в подібних умовах буде одне задоволення. Але як бути, якщо такого приміщення немає? Ми пропонуємо відремонтувати горище і зробити майстерню на мансарді!
Мансардна майстерня – це далеко не нове проектне рішення. У середньовічній Європі горища житлових будинків нерідко облаштовували для організації житла студентів і небагатих городян, які заробляли на життя ремеслами. Проте з середини XX століття ставлення до мансард змінилося.
У Данії було винайдено мансардне вікно, яке можна було монтувати в схили даху – між балками кроквяної системи. Це дозволило вирішити питання обмеженого освітлення горищних приміщень. А розвиток будівельних технологій дав можливість простого і швидкого утеплення даху сучасними матеріалами. В результаті мансарди з непривабливого, але доступного житла перетворилися на затишні комфортні приміщення з похилими стелями і вікнами в небо.
Як переробити горище на мансардну майстерню
У багатьох приватних будинках і багатоповерхових будівлях із похилим дахом горища продовжують грати роль утилітарних підсобних приміщень для зберігання господарських пристосувань. Проте переробити холодне горище на мансардну майстерню вийде не у всіх.
Щоб прийняти рішення про ремонт або реконструкцію горища, потрібно оцінити стан опорних конструкцій будинку:
- Фундамент і опорні стіни повинні витримати збільшену вагу мансардного поверху. Причому до уваги слід брати не тільки вагу покрівельного матеріалу, оздоблення та обладнання мансардної майстерні, а й чималу вагу покрівельного теплоізоляційного пирога.
- Кроквяна система даху теж повинна бути в гарному стані, без ознак гниття і поразки цвіллю, грибками або мікроорганізмами. Крок крокв повинен дозволяти встановити мансардні вікна, а кут нахилу даху повинен бути не менше 30°, інакше через низькі стелі повноцінно працювати в майстерні на мансардному поверсі не вийде.
Крім того, здебільшого під час реконструкції горища потрібен монтаж стаціонарних сходів, а для цього верхнє перекриття будівлі повинно бути в придатному стані.
До того як прийняти рішення про перетворення горища на мансардну майстерню, має сенс провести експертну оцінку будинку і дізнатися, чи витримає споруда додаткове навантаження. І навіть якщо можна обійтися без посилення фундаменту і опорних стін, для організації майстерні на мансарді може знадобитися посилення або заміна крокв.
Найчастіше посилення крокв потрібно в ситуаціях, якщо:
- на даху укладено занадто важке дахове покриття (наприклад керамічна або цементно-піщана черепиця);
- потрібно збільшити кут нахилу даху і житловий обсяг мансардної майстерні;
- потрібно змінити крок крокв для монтажу мансардних вікон;
- потрібно замінити підгнилі або пошкоджені крокви тощо.
Наслідком помилок під час оцінки можливостей кроквяної системи часто стає не руйнування споруди, а прогин балок і порушення гідроізоляції даху. А це веде до пошкодження утеплювача і облицювання, що зводить нанівець можливість повноцінного використання майстерні на мансарді.
Під якими дахами зручно робити майстерню на мансарді
Доступний обсяг житлового простору мансардної майстерні визначають такі параметри:
- Кут нахилу даху. Оптимальне значення для мансардних будинків – 45-50°.
- Конструкція даху. На більший обсяг можна розраховувати в будинках з двосхилими дахами, де є вертикальні стіни у фронтонах, які доходять до коника. Також збільшений обсяг мансардної майстерні можна влаштувати в будинках із ламаними мансардними дахами зі зламом схилу назовні. А в будинках з односхилими, чотирьохсхилими і багатощипцевими дахами, де крокви спираються на брус на рівні горищного перекриття, вільного місця менше.
Через похилі стелі повноцінним житловим і робочим простором у майстерні на мансардному поверсі може вважатися не все горище, а тільки та його частина, де висота стін вище 1,9 м. Більш того, площу з висотою стелі менше 1,2-1,4 м майже ніяк не можна використовувати. Частину цього простору зазвичай відводять під меблі або просто відокремлюють сліпу зону фальшивою стіною – пристінком, залишаючи її за межами приміщення.
Щоб збільшити обсяг майстерні на мансарді, нерідко знімають крокви і встановлюють їх на добудовані над верхнім перекриттям додаткові опорні стіни – так звані атикові стінки висотою до 1,2 м.
Утеплення і облаштування мансардної майстерні
Для організації житлового простору на горищі потрібно утеплити дах, стежачи, щоб під стелею і на стінах не утворилося містків холоду. Для цього теплоізоляційний пиріг даху з’єднують із фасадною теплоізоляцією.
Іноді частину схилів даху над сліпою зоною за пристінком і над стелею майстерні на мансарді не утеплюють. А укладають теплоізоляцію тільки в тих частинах даху, які контактують із житловим об’ємом мансарди. В цьому разі потрібно додатково утеплити стелі, пристінок і частини перекриття в сліпій зоні за пристінком.
Під час утеплення даху використовують багатошаровий пиріг тепло- і гідроізоляційних матеріалів, який дозволить уникнути довготривалого намокання теплоізоляції у разі випадання конденсату. Якщо дивитися зсередини назовні, в пирозі повинні бути наступні компоненти:
- внутрішнє оздоблення мансардної майстерні (зазвичай це вагонка або гіпсокартон);
- паро- і гідроізоляційна плівка для захисту утеплювача від вологи зсередини будинку;
- шар теплоізоляції товщиною від 20 до 30 см;
- паропроникна гідроізоляція для захисту утеплювача від атмосферної вологи і провітрювання від конденсату;
- дахове покриття.
Вартість майстерні на мансардному поверсі
Ремонт та облаштування мансардної майстерні замість холодного горища – це вигідніше рішення, ніж капітальне будівництво. Адже тут ми використовуємо готовий фундамент і опорні конструкції.
Якщо не потрібно міняти крокви, то найбільші витрати підуть на купівлю і монтаж теплоізоляційного пирога даху, а також на купівлю і установку мансардних вікон. Може здатися, що на недешевих мансардних вікнах можна заощадити, облаштувавши замість них дормери – прибудови до даху з вертикальними вікнами, які нагадують шпаківні. Вартість вертикальних вікон нижче мансардних, і дормери традиційно застосовували на мансардах до винаходу похилих вікон.
Проте вигідним це рішення назвати не можна. По-перше, вартість облаштування дормера разом із вертикальним вікном буде вище витрат на похилі вікна. А по-друге, таке архітектурне рішення зменшує рівень природного освітлення мансарди і має чимало конструктивно складних вузлів, де можлива поява містків холоду.
Переваги та недоліки майстерні на мансарді
Головна перевага мансардної майстерні порівняно з холодним горищем – це дуже широкі можливості, які відкриває нам утеплене приміщення. Його можна використовувати не тільки для роботи, але і як тимчасову гостьову кімнату або зручну вітальню в котеджі.
Однак для створення повноцінного житлового простору на мансарду потрібно буде провести водопровід і каналізацію, від чого в випадку з мансардною майстернею часто відмовляються заради економії. Тому все ж називати таке приміщення повноцінним житловим простором не можна.
Кімната для творчого усамітнення
У будь-якому разі окрема майстерня на мансарді з просторими стелями і великими мансардними вікнами – це не компромісне рішення, а вигідний проект. Тиша, відокремлений комфорт і прекрасне природне освітлення – ось основні фактори, які створюють чудову творчу обстановку в приміщеннях під дахом.
ПІДПИШІТЬСЯ
Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.
Підписатися на наш Instagram