Переваги та недоліки вітальні на мансардному поверсі
Переваги та недоліки вітальні на мансардному поверсі
Переваги та недоліки вітальні на мансардному поверсі Вітальня вважається головною кімнатою будинку, яка може мати найрізноманітніші функції. Найчастіше її об’єднують з їдальнею або кухнею і використовують як місце для спільних трапез. Однак крім сімейних обідів і прийому гостей це приміщення нерідко використовують в якості кімнати відпочинку. Тут можна розмістити домашній кінотеатр, фортепіано чи сімейну бібліотеку.
Вітальня вважається головною кімнатою будинку, яка може мати найрізноманітніші функції. Найчастіше її об’єднують з їдальнею або кухнею і використовують як місце для спільних трапез. Однак крім сімейних обідів і прийому гостей це приміщення нерідко використовують в якості кімнати відпочинку. Тут можна розмістити домашній кінотеатр, фортепіано чи сімейну бібліотеку або організувати вихід на відкриту терасу. У яких же ситуаціях вітальня на мансарді буде гарним рішенням?
Зазвичай вітальню відносять до денної зони, яку розміщують на першому поверсі. До того ж для зручності використання кімнату для прийому гостей як правило намагаються облаштувати неподалік від вхідних дверей. Що ж стосується вітальні на мансардному поверсі, не можна сказати, що це таке вже й рідкісне явище. Є кілька поширених прикладів, які передбачають розташування мансардної вітальні.
3 варіанти мансардних віталень
Якщо не брати до уваги багатоквартирні будинки із квартирами на мансардному поверсі, всі приміщення яких знаходяться на одному рівні, то вітальню на мансардному поверсі переносять, якщо планують:
- Роздільне розташування кухні і вітальні. Це варіант, коли кухня з столовою зоною знаходиться на першому поверсі. Мансардна вітальня тут грає роль кімнати відпочинку, де спільні трапези відбуваються лише зрідка. Причому в котеджах великої площі іноді навіть виділяють місце під дві вітальні – невелику вітальню-їдальню внизу і просторий багатофункціональний гостинний зал – на мансарді.
- Спільне розташування кухні і вітальні на мансарді. Даний випадок можливий, якщо нижній поверх котеджу використовується для специфічних цілей. Приміром, внизу може бути майстерня або домашній офіс, де іноді приймають відвідувачів. Тоді зверху розміщують всі домашні приміщення, включаючи мансардну вітальню і кухню.
- Організацію двосвітлової вітальні. Це ще один варіант облаштування простору, який допустимий у мансардних будинках. Тут вітальня розташована на першому поверсі разом із кухнею, проте її простір простягається на висоту 4-5 м і вище – до стелі мансарди. У вузькому сенсі таке приміщення все ж не можна назвати мансардною вітальнею, проте кілька прийомів оформлення кімнати з використанням мансардних вікон актуальні й для двосвітлових приміщень.
Принципи проектування мансардних віталень
Вітальню обов’язково роблять максимально відкритою і високою, не плануючи зайві перегородки, а тільки арки і колони. Якщо ж йдеться саме про вітальні на мансардному поверсі, то тут має сенс відмовитися від стелі, відкривши поверхню схилів даху і обігравши в інтер’єрі дерев’яні балки кроквяної системи. Простір мансардної вітальні може займати частину будинку з виходом на 2 або 3 фасадні стіни або навіть весь мансардний поверх (якщо площа будинку невелика).
Візуально збільшити обсяг приміщення можна завдяки використанню мансардних вікон, а також організації виходу на терасу, яку можна розташувати по сусідству вітальні – на даху нижнього поверху. Для поліпшення інсоляції та зручнішої експлуатації вітальні на мансардному поверсі приміщення орієнтують на південь або південний захід. Це дозволить достатньо прогріти і освітити приміщення і дасть можливість насолоджуватися променями призахідного сонця в години, коли в вітальні збирається найбільше людей. І все ж варто розуміти, що південні мансардні вікна повинні бути оснащені необхідними пристроями для сонцезахисту, інакше опівдні в приміщенні буде некомфортно.
Стандартна площа вітальні зазвичай становить 25-35 м2. Остаточні розміри визначаються особливостями проекту будинку, складом і уподобаннями членів сім’ї, а також функціональністю приміщення. Також важливо враховувати, що висота стелі у вітальні на мансарді залежить від кута нахилу схилу даху. І в цьому разі має сенс орієнтуватися не на житлову площу поверху з висотою стель вище 1,9 м (зріст дорослої людини), а включити в плановий обсяг приміщення ще й ділянки з висотою від 1,4 до 1,9 м, де дорослій людині буде комфортно сидіти.
Організація простору і меблі для мансардної вітальні
Розстановка меблів у вітальні на мансардному поверсі багато в чому визначається конструкцією і кутом нахилу даху. Річ у тім, що схили мансардного даху можуть починатися як з рівня перекриття, так і спиратися на додаткові фасадні стіни (атикові стінки), які побудовані трохи вище перекриття нижнього поверху.
- Якщо схили даху спираються на перекриття, невисоку сліпу зону між підлогою мансардної вітальні і стелею можна закрити фальшивою перегородкою (пристінком) висотою 0,5-1,2 м. В цьому разі доступна площа вітальні на мансардному поверсі зменшиться.
- Якщо над перекриттям вирішено добудувати атикову стінку, висота якої теж може становити ті ж 0,5-1,2 м, площа приміщення збільшиться, проте зростуть і фінансові витрати.
Так чи інакше, в проекті мансардної вітальні можна виділити нежитлову зону поблизу зовнішніх стін із висотою стель від 0,5 до 1,4 м. Цей обсяг рекомендовано використовувати для організації місць для зберігання предметів і установки речових і книжкових шаф.
Решта приміщення вітальні на мансардному поверсі як правило ділять на функціональні зони і використовують у них відповідні меблеві групи. Традиційно виділяють:
- столову зону з шафою для посуду, обіднім столом і стільцями на кілька посадкових місць;
- зону відпочинку з диванами, кріслами, пуфами і журнальним столиком для відпочинку, читання і перегляду кінофільмів;
- мультимедійну зону, де встановлюють домашній кінотеатр або акустичну систему.
Додатково у мансардній вітальні можна виділити робоче місце з комп’ютерним столом або простір для гри на музичних інструментах. А ось традиційну для звичайних віталень камінну групу на мансардному поверсі розташовують нечасто.
Вартість вітальні на мансардному поверсі
Організація мансардної вітальні – це, як би там не було, витратний проект, який прагнуть оформити в статусному стилі. Як такий гостинний зал не є життєво необхідним приміщенням, і його оформлення і облаштування вимагає чималих фінансових витрат.
І все ж в деяких ситуаціях організація багатофункціональної вітальні на мансарді може стати раціональним рішенням. Молоді родини з обмеженим бюджетом часто роблять ремонт у котеджі з мансардою тільки на першому поверсі. Мансарду ж утеплюють, але залишають облаштування на перспективу. Згодом, коли підростуть діти, а в родині з’являться доступні фінанси, на мансардному поверсі можна буде організувати зручну багатофункціональну кімнату, де кожному знайдеться місце для роботи і відпочинку.
Плюси і мінуси вітальні на мансарді
Головна перевага вітальні на мансардному поверсі – це її багатофункціональність. Якщо на мансарді знаходяться і вітальня, і кухня – простір виграє як зручна столова зона, кімната для відпочинку та місце для зустрічі гостей.
Якщо ж кухня знаходиться знизу, то вітальню не завжди проектують як кімнату для гостей. Однак це приміщення стає спільним простором будинку, який можна використовувати і традиційно – для організації спільних обідів, читання або перегляду кіно, і нестандартно – як залу для йоги і медитацій або місце для дитячих ігор.
Основний мінус вітальні на мансарді стає помітний, якщо кухня все ж розташована внизу. Тоді організація трапез у такій ситуації ускладнюється, і таке приміщення цілком може простоювати.
Головна кімната будинку
У будь-якому разі вітальня на мансардному поверсі претендує на роль центрального приміщення всього котеджу, в деякому сенсі це серце будинку, і тому все повинно бути ретельно продумано. В організації проекту вітальні на мансарді має сенс прислухатися до думки всіх мешканців будинку і врахувати масу нюансів. І тоді облаштування цієї кімнати виправдає себе повною мірою.
ПІДПИШІТЬСЯ
Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.
Підписатися на наш Instagram