MyProstir > Мансарда > Корисна інформація > Кімната відпочинку на мансардному поверсі: проект для дачі та всесезонного будинку
Кімната відпочинку на мансардному поверсі: проект для дачі та всесезонного будинку

Кімната відпочинку на мансардному поверсі: проект для дачі та всесезонного будинку

Кімната відпочинку на мансардному поверсі: проект для дачі та всесезонного будинку

В останні роки в приватному секторі будують все більше котеджів, де під схилами даху замість холодного горища організовують утеплене приміщення – мансарду. Разом із цим власники традиційних одноповерхових будинків теж нерідко проводять реконструкцію, утеплюючи і облаштовуючи горище.

Кімната відпочинку на мансардному поверсі: проект для дачі та всесезонного будинку

В останні роки в приватному секторі будують все більше котеджів, де під схилами даху замість холодного горища організовують утеплене приміщення – мансарду. Разом із цим власники традиційних одноповерхових будинків теж нерідко проводять реконструкцію, утеплюючи і облаштовуючи горище. Один із найпростіших і доступних способів розширення житлової площі таких будинків – організація кімнати відпочинку на мансарді. Які ж плюси і мінуси є у цього приміщення?

Найчастіше кімната відпочинку на мансардному поверсі – це опціональне рішення, яке не завжди закладають у початковий проект будинку. Хоча повноцінний проект мансардного котеджу може включати вітальню або кімнату відпочинку на мансарді, все ж частіше подібні приміщення розташовують на нижньому поверсі, поблизу від вхідних дверей і кухні. Саме таке розміщення обідньої зони і приміщень для гостей вважається оптимальним, тоді як нагорі зручніше організувати житлові кімнати – дитячі і спальні.

Проте бувають ситуації, коли мансардний поверх або холодне горище дачного будинку розглядають як приміщення на перспективу. Молоді сім’ї нерідко навіть утеплюють і роблять чорнове облицювання мансарди без установки вікон і внутрішніх перегородок. Подібний підхід обґрунтований, якщо родині для комфорту і повноцінного життя поки достатньо площі першого поверху, але в майбутньому планується поповнення. І через час, коли діти підростають, в будинку роблять загальну або індивідуальну кімнату відпочинку на мансарді.

Технічні особливості кімнати відпочинку на мансардному поверсі

У разі якщо розглядається можливість облаштування мансардної кімнати відпочинку, варто враховувати, що через нахил покрівлі (а значить і стелі мансарди) житлова площа мансардного поверху буде менше площі першого поверху.

Для організації житлового простору ми можемо розраховувати лише на ту частину мансардного приміщення, де висота стелі вище 1,9 м і доросла людина може стояти в повний зріст без ризику вдаритися головою. У деяких ситуаціях цю площу розширюють завдяки території з висотою стелі від 1,4 до 1,9 м, організовуючи тут місця для сидіння. Інша частина мансардної кімнати відпочинку з висотою стель менше 1,4 м не може вважатися житловою, і тут облаштовують лише зони з меблями для зберігання предметів або залишають ці «сліпі» зони взагалі без використання.

Площа мансардної кімнати відпочинку визначається такими факторами:

  • Конструкція кроквяної системи даху. Мансарду можна організувати під різними дахами – односхилими, двосхилими, чотирисхилими, багатощипцевими, ламаними тощо. На велику площу можна розраховувати, якщо в будинку є фронтонні стіни, де фасад доходить до гребня даху, або використовуються ламані схили зі зламом назовні (так звані мансардні дахи).
  • Кут нахилу покрівлі може бути в середньому від 20-22° (мінімальне значення для деяких покрівельних покриттів і кліматичних умов з урахуванням вітрових і снігових навантажень) до 60° і вище. Стандартом вважається нахил у 45-50°. Житлова площа мансардної кімнати відпочинку буде тим більший, чим вищий кут нахилу покрівлі.

Наявність або відсутність атикової стінки. Збільшити кімнату відпочинку на мансарді можна, якщо добудувати над перекриттям нижнього поверху невисоку фасадну стіну – атикову стінку. Якщо обперти кроквяну систему даху на брус на висоті атикової стінки, ми суттєво зменшимо площу «сліпої» зони біля зовнішніх стін будинку. А ось у разі опори крокв на мауерлат на рівні верхнього перекриття, житлова площа буде меншою. У таких ситуаціях у зовнішніх стін найчастіше зводять фальшиві перегородки – пристінки. Вони потрібні, щоб приховати невикористану «сліпу» частину мансарди мінімальної висоти.

Утеплення мансардної кімнати відпочинку

Для облаштування мансардної кімнати відпочинку досить виконати утеплення приміщення під дахом за принципом замкнутого теплового контуру і зробити фінішне облицювання мансарди. Утеплення пристінка, перекриттів і даху мансардного поверху виконують за принципом каркасного будівництва.

Для цього використовують теплоізоляційний «пиріг», що складається з утеплювача з пароізоляційними (з внутрішнього боку «пирога») і паропроникними (із зовнішнього боку) покрівельними плівками. Такий склад пирога важливий, щоб з одного боку захистити теплоізоляцію від вологи всередині і зовні будинку, а з іншого – дати можливість утеплювачу позбавлятися конденсату. Він може випасти на поверхнях теплоізоляційного пирога у разі значної різниці температури в будинку і на вулиці.

Облаштування приміщення та меблі для кімнати відпочинку на мансарді

Для облицювання стін і похилих стель кімнати відпочинку на мансарді зазвичай використовують плити або панелі, які встановлюють сухим способом. Найчастіше монтують:

  • Гіпсокартонні (або гіпсоволокнисті) листи, які кріплять на дерев’яний або металевий каркас, а потім фарбують або на наносять на поверхню шпалери або штукатурку.
  • Дерев’яні плити (ДСП, ДВП, МДФ), фанеру або вагонку, які теж фарбують або покривають лаком.

Під час вибору меблів у кімнату відпочинку на мансарді враховують призначення приміщення. Нерідко простір ділять на окремі зони і організовують:

  • місце для прийому їжі зі столом і стільцями;
  • місце для відпочинку та читання з кріслами і диванами;
  • зону розваг із телевізійним екраном і/або мультимедійною системою.

Шафи для посуду, книг і речей часто мають у своєму розпорядженні в «сліпій» зоні біля зовнішніх стін під частиною схилів даху, що низько нависають.

Вартість кімнати відпочинку на мансардному поверсі

Головний аргумент на користь того, щоб зробити кімнату відпочинку на мансарді, це оптимальне співвідношення «ціна / підсумковий результат», яке отримує домовласник або забудовник будівлі у разі облаштування простору холодного горища. Якщо йдеться про спорудження повноцінного мансардного поверху з одним або декількома санвузлами і ванними кімнатами, для облаштування мансарди доведеться модернізувати комунікації, що вимагає додаткових інвестицій.

А у разі організації тільки кімнати відпочинку на мансардному поверсі від проведення наверх водопроводу і системи каналізації можна відмовитися. Це дозволить обмежити бюджет будівництва або ремонту.

Переваги та недоліки мансардної кімнати відпочинку

Основна перевага мансардної кімнати відпочинку – багатофункціональність. Таке приміщення можна використовувати для різних цілей. Це може бути гостьова кімната, місце для відпочинку і розваг із домашнім кінотеатром або бібліотекою, а також об’ємний зал для свят, занять спортом, йогою або медитаціями.

Проте таке приміщення все ж має обмеження і не завжди може бути комфортним. Якщо кухня знаходиться на першому поверсі будинку, мансардну кімнату відпочинку незручно буде задіяти для спільних трапез. Крім того, в проектах, де кімната відпочинку на мансарді займає весь поверх, для повноцінного життя може бракувати сантехнічних комунікацій. І іноді замість об’ємної мансардної кімнати відпочинку має сенс організувати звичайні житлові кімнати з санвузлом.

Мансардна кімната відпочинку в дачних будинках і всесезонних котеджах

Під час проектування й оформлення кімнати відпочинку на мансарді варто враховувати призначення будинку, від якого може залежати стиль і спосіб експлуатації приміщень.

  • У дачному будинку кімната відпочинку може бути не тільки місцем для читання, післяобіднього відпочинку і сну, але і тимчасовим складом для зберігання врожаю, обладнання та інструментів. Це цілком припустимо з урахуванням сезонного призначення не тільки приміщення, а й усієї будівлі.
  • У класичному котеджі житлові кімнати все ж краще відокремлювати від допоміжних. Тому разом із мансардною вітальнею або кімнатою відпочинку в проект має сенс включити додаткові санвузли, комори та інші приміщення.

Обов’язково проектуйте кімнати для відпочинку на мансарді з урахуванням потреб всієї сім’ї і разом насолоджуйтеся отриманим результатом.

ПІДПИШІТЬСЯ

Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.


Підписатися на наш Instagram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *