MyProstir > Мансарда > Корисна інформація > Життя нагорі: мансардний поверх у дерев’яному будинку
Життя нагорі: мансардний поверх у дерев’яному будинку

Життя нагорі: мансардний поверх у дерев’яному будинку

Життя нагорі: мансардний поверх у дерев’яному будинку

Життя нагорі: мансардний поверх у дерев’яному будинку Дерев’яні будинки – це не тільки екологічність і краса. Передусім це – високий статус. Деревина – древній, традиційний, зручний і тому улюблений багатьма матеріал для зведення будинків. Але оскільки такі конструкції вкрай рідко бувають багатоповерховими, то саме мансардний поверх у дерев’яному будинку стає вдалою заміною повноцінного другого поверху

Життя нагорі: мансардний поверх у дерев’яному будинку

Дерев’яні будинки – це не тільки екологічність і краса. Передусім це – високий статус. Деревина – древній, традиційний, зручний і тому улюблений багатьма матеріал для зведення будинків. Але оскільки такі конструкції вкрай рідко бувають багатоповерховими, то саме мансардний поверх у дерев’яному будинку стає вдалою заміною повноцінного другого поверху і зоною комфортного проживання дорослих і дітей.

Пристрій мансарди дерев’яного будинку багато в чому схожий на пристрій мансард будинків з інших матеріалів, і все ж має деякі особливості, пов’язані з властивостями деревини. Але до того як говорити про них, спочатку розберемося з конструктивними особливостями.

У дерев’яному будівництві присутні котеджі, виконані за рубленою та каркасною технологією:

  • зруб із масивних стовбурів;
  • зруб із натурального або клеєного бруса;
  • каркасні будинки, зведені за канадською, шведською та іншими технологіями;
  • будинки з СІП-панелей.

Насправді зведення дерев’яних будинків сьогодні рідко проводиться своїми силами. Здебільшого їх будують за типовими проектами, і фірми-забудовники беруть на себе розробку елементів крокв, планування приміщень (в тому числі і на мансарді), установку вікон і прокладку інженерних мереж. Замовнику залишається тільки вибрати проект, який підходить саме для нього і, якщо виникне потреба,  проконтролювати правильність виконання робіт.

Загалом пристрій кроквяної конструкції мансардного даху дерев’яного будинку, її покрівельного пирога і навіть прийоми утеплення та оздоблення в рублених і каркасних будинках підкоряються єдиним правилам. Згідно з нормами, опір теплопередачі даху для більшої частини території України має становити 4,95 м2⋅К/Вт. І саме відповідність цьому значенню зумовлює заходи з влаштування теплоізоляції. Обов’язкова тут обробка стропильних ферм і деталей обв’язки складами, що запобігають загорянню. Дуже важливо, щоб будівельна деревина була ретельно висушена і покрита засобами проти жуків-точильників, цвілі і грибка.

Кроквяна конструкція і покрівельне покриття дерев’яної мансарди

У разі влаштування мансардного даху дерев’яного будинку можна застосовувати будь-який вид кроквяної системи – звичайні кроквяні ферми або прогонно-ригельні конструкції, які спираються на стійки. Головне, щоб висота на рівні центральної осі мансардного приміщення була не менше 2,5 м, тоді в дерев’яній мансарді буде зручно жити. Будівельні компанії використовують готові кроквяні ферми, які значно скорочують час робіт із влаштування несучої конструкції мансардного даху.

Пристрій мансардного даху дерев’яного будинку не можна вважати заверешеним без правильно вибраного покрівельного покриття. Сама по собі конструкція мансардного даху дерев’яного будинку може витримати будь-яке, навіть дуже важке дахове покриття на зразок цементно-піщаної або натуральної черепиці. Але стилістично для зрубів краще підходить металочерепиця або натуральний дерев’яний ґонт. А ось будинки з СІП-панелей мають на даху суцільний жорсткий настил, завдяки конструкції СІП. Тому там дуже зручно монтувати бітумну черепицю.

Утеплення мансарди дерев’яного будинку і покрівельний пиріг

Мансардний поверх у дерев’яному будинку буде сильно нагріватися в жарку пору року і вихолоджуватися в холодну, якщо не провести роботи з ретельного утеплення мансарди з дерева по всьому контуру. Найпростіша ситуація з утепленням мансарди дерев’яного будинку тоді, коли йдеться про СІП-панелі. До їхнього складу вже входить утеплювач, і самі панелі відповідають нормам для опору теплопередачі. Тому, виконавши конструкцію даху і стін із таких панелей, можна бути впевненим, що дерев’яна мансарда буде надійно утеплена. У будинках із каркасною конструкцією і зрубах, де на даху не планують класти жорсткий настил, шари покрівельного пирога повинні розташовуватися таким чином (з боку приміщення):

  • гіпсокартонні плити (або інші плити чорнового оздоблення);
  • пароізоляційна плівка;
  • тонкий шар утеплювача (мінеральна вата або пінополістирол);
  • обрешітка для кріплення утеплювача;
  • товстий шар утеплювача;
  • гідроізоляційна плівка (супердифузійна мембрана);
  • обрешітка і контробрешітка;
  • дахове покриття.

Два шари теплоізоляції потрібні для того, щоб забезпечити належне значення опору теплопередачі. Сумарна товщина утеплювача повинна бути не менше 20-25 см залежно від характеристик теплоізоляційного матеріалу.

Вентиляція і освітлення мансарди дерев’яного будинку

Мансардний поверх у дерев’яному будинку відрізняється від інших приміщень котеджу тим, що за умов неправильної вентиляції в ньому може бути менше свіжого повітря, ніж в нижніх приміщеннях. Це відбувається тому, що тепло підіймається природним чином. З іншого боку, похилі мансардні вікна дозволяють організувати тут світліший простір. Ці особливості важливо враховувати в проекті мансардного котеджу.

  • Вентиляція в дерев’яному будинку з мансардою має підкорятися важливому правилу – протягом години в приміщенні повинно змінитися десь 12-20 м3 повітря на одну людину. Провітрювання відбувається через вікна. Навіть якщо вони закриті, в них повинні бути спеціальні вентиляційні клапани, які підтримують повітрообмін.

Дерев’яні мансардні вікна, які зазвичай встановлюють у мансарді з дерева, відмінно справляються з питанням вентиляції. А от котеджі, побудовані за каркасною та СІП-технологіями, мають високий рівень енергозбереження, оскільки в них встановлюють мансардні вікна з енергоефективним склопакетом і пластиковою рамою. Вони дуже герметичні, і тому для забезпечення повітрообміну в таких будинках потрібна система примусової вентиляції з рекуперацією тепла.

  • Природне освітлення мансарди дерев’яного будинку проводиться через вікна у фронтонних стінах (якщо приміщення невелике і не розділене внутрішніми перегородками цього може бути достатньо), а також через мансардні вікна, які монтують між крокв в схилі даху. Вікна встановлюють по одному або групами з розрахунку, що площа скління дерев’яної мансарди буде не меншою, ніж 1:8-1:10 стосовно площі підлоги.

Важливо зазначити, що монтаж мансардних вікон у дерев’яних будинках має свою специфіку, пов’язану з можливістю деформації таких конструкцій. Зокрема, кріплення виконують за допомогою спеціальних пластин, які забезпечують певний ступінь рухливості.

Дерев’яні мансарди мають свій неповторний мікроклімат, який можна відчути, тільки оселившись там. І якщо всі роботи будуть виконані правильно, життя в мансарді з дерева даруватиме радість і комфорт.

ПІДПИШІТЬСЯ

Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.


Підписатися на наш Instagram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *