Як обставити і облаштувати кухню та столову зону на мансардному поверсі
Як обставити і облаштувати кухню та столову зону на мансардному поверсі
Як обставити і облаштувати кухню та столову зону на мансардному поверсі Ви вирішили перемістити кухню на мансардний поверх і не знаєте, де розташувати столову зону – в окремій закритій вітальні або в об’єднаному просторі загальної кухні-студії? Відповідаючи на це питання, рекомендуємо врахувати планування решти котеджу і спосіб життя домочадців.
Ви вирішили перемістити кухню на мансардний поверх і не знаєте, де розташувати столову зону – в окремій закритій вітальні або в об’єднаному просторі загальної кухні-студії? Відповідаючи на це питання, рекомендуємо врахувати планування решти котеджу і спосіб життя домочадців. Обидва варіанти мають право на існування.
Сучасна кухня в деякому сенсі втратила своє сакральне значення, яким наділяла його більшість жителів нашої країни в другу половину минулого століття. Сьогоднішня кухня для багатьох стала рядовим приміщенням із виключно утилітарною функціональністю. Хоча є і ті, хто досі використовує даний простір не тільки для приготування їжі, але і як місце для сімейних трапез і зустрічей із друзями.
І тому існують як проєкти кухонь, оформлені за класичним комірковим принципом у закритому стилі, так і відкриті кухні-вітальні, де є і робоча зона, і зона відпочинку з великим столом на кілька людей. І той, і інший варіанти можна облаштувати на мансарді.
В яких випадках кухню переносять на мансардний поверх?
Потрібно сказати, що мансардна кухня – це некласичне рішення. Приватні будинки зазвичай проєктують, відокремлюючи приміщення для тихої нічної діяльності від кімнат для спілкування і активного денного часу. І на мансарду частіше переносять «спокійні» кімнати – спальні, дитячі, санвузли та кабінети, тоді як на першому поверсі залишають «активні» приміщення – передпокої, вітальні, обідні зони, пральні, кухні…
Але некласичний проєкт будівлі або суб’єктивні передумови нерідко підштовхують будівельників і домовласників до переміщення кухні на мансардний поверх. Наприклад, перший поверх приватного будинку нерідко трансформують у домашній офіс для прийому відвідувачів, і тоді всім приватним приміщенням, включно з кухнею і столовою зоною, відводять місце на мансарді.
Крім того, кухню та обідню зону розташовують на мансарді в багатоквартирних будинках. В цьому разі всі приміщення квартири, і «активні», і «спокійні» кімнати, знаходяться на рівні одного мансардного поверху.
Два типи мансардних кухонь
Як вже говорилося, проєкт кухні може бути відкритим або закритим:
- Закрита кухня – це знайоме всім по міських квартирах приміщення площею 8-12 м2, сформоване за комірковим принципом як окрема кімната. Звичайно, тут теж нерідко встановлюють невеликий обідній стіл на 4-6 чоловік, але такі приміщення не багатофункціональні. Наприклад, проводити вільний час за напоями кільком людям тут буде незручно.
- Відкрита кухня має площу близько 12-20 м2. І крім традиційної для кухонь робочої зони площею 6-8 м2 з основним обладнанням – плитою, холодильником і мийкою зі стільницею – тут ще передбачена велика столова зона, яку можна використовувати як простір для відпочинку і спілкування. Великий обідній стіл тут можна доповнити диванною групою і, скажімо, встановити екран для спільного перегляду фільмів або журнальний столик для читання і ноутбука.
Вікна кухні закритого типу або відкритої кухні-студії орієнтують з урахуванням розміщення інших приміщень таким чином, щоб столова зона дивилася, як і інші житлові приміщення, на південний схід, південь, південний захід або захід. А ось місце для приготування їжі допустимо розташувати з північного або східного боку.
Особливості проєктування мансардної кухні
Під час складання проєкту мансардної кухні важливо розуміти, що скошені стелі в ній певною мірою обмежують свободу переміщення в приміщенні під дахом. І тому робочу зону і основні кухонні меблі тут розташовують уздовж або поперек схилу так, щоб людина біля плити, мийки або холодильника, а також у будь-яких інших місцях кухонної або столової зони, де потрібно стояти в повний зріст, не могла вдаритись головою об стелю мансарди. Житловий простір кухні зазвичай обмежують частиною приміщення з висотою стель ≥ 1,9 м, а краще – 2,2-2,5 м і більше.
Збільшити приміщення мансардної кухні можна двома способами:
- змінивши нахил схилів даху на більш крутий;
- добудувавши над верхнім перекриттям додаткову фасадну стінку – атикову.
Наприклад, якщо висота атикової стінки ≥ 1 м і схили 45° (що рекомендовано для мансардних будинків), меблі для сидіння можна розташувати впритул до стіни. В цьому разі посадкове місце потрапить у зону з висотою стелі ≥ 1,4 м, і людина середнього зросту не вдариться головою об стелю, встаючи зі стільця або дивана. А ось якщо висота атикової стінки ≤ 0,9 м, то навіть зі схилами 45° посадкові місця доведеться робити на деякій відстані від стіни. Інакше буде ризик вдаритися головою об стелю.
Проєкт мансардної кухні можна організувати взагалі без атикової стінки, і тоді схили даху будуть починатися з рівня перекриттів. Але тоді невисоку сліпу зону у зовнішнього краю схилів доведеться відокремити фальшивою стіною – пристінком, який може мати ту ж висоту, що і згадана вище атикова стінка. Тут невикористану зону з висотою стелі ≤ 1,4 м можна також зарезервувати для всіляких кухонних меблів, де будуть зберігатися продукти, столові предмети та інші приналежності.
Розташування меблів у кухні на мансарді
Положення меблів на будь-якій кухні, зокрема на мансардній кухні, визначається місцем розташування трьох ключових об’єктів – холодильника, мийки та посудомийної машини, а також плити або варильної поверхні і духовки. Між цими предметами інтер’єру розміщують одну або кілька кухонних стільниць.
Меблі в мансардній кухні можна розмістити одним із наступних способів:
- кутове або Г-подібне розташування кухонних меблів часто вибирають для приміщень із обмеженим простором, оскільки такий стан предметів інтер’єру зменшує кількість непотрібних переміщень кухнею;
- розташування в один ряд – інший простий спосіб розмістити кухонну техніку в один ряд із гарнітуром і стільницею;
- П-подібне розміщення меблів і техніки можна організувати, якщо кухня знаходиться у фронтонної стіни під двосхилим дахом або в іншому просторому приміщенні. Верхня перекладина букви П тут може навіть виходити на фронтонну стіну з вертикальним вікном;
- розташування в два ряди – нестандартний варіант облаштування прохідної кухні. Тут важливо правильно спланувати відстань між рядами, яка повинна бути в межах 1,2-2 м;
- кухня з островом – цікавий варіант проєктування сучасних відкритих кухонь. В цьому разі напроти ряду меблів розташована ще одна своєрідна тумба зі стільницею – «острів» із кухонною технікою або мийкою. Його можна використовувати як для приготування їжі, так і для відпочинку на кріслах по типу «місця біля барної стійки».
Сумарна довжина робочих поверхонь у кухні на мансардному поверсі повинна бути не менше 3-4 м, а висота і положення стільниць зазвичай відповідає загальноприйнятому стандарту: висота стільниць – 85-95 см, глибина – 60 см.
Оформлення і облицювання кухні на мансардному поверсі
Для облицювання робочої зони і кухонних поверхонь як правило використовують зносостійкі покриття, здатні витримати дію вологи, мийних засобів і високої температури. Приміром, підлогу і фартух (ділянку стіни біля стільниці) найчастіше облицьовують керамічною плиткою або керамогранітом, а для стільниць використовують деревні плити з ламінованим покриттям або менш традиційні матеріали – камінь, кварцовий агломерат тощо.
Фасади кухонних меблів зазвичай виконують із дерева або плит МДФ чи ДСП. Стелі і стіни, які не контактують з робочою зоною, фарбують водопроникними фарбами, які нескладно перефарбувати, але не шпалерами.
Повноцінне природне освітлення кухні і робочої зони, яке на мансарді організовують з використанням мансардних і фронтонних вікон, важливо доповнити місцевим світлом зі світильниками над кухонною плитою, мийкою та робочою зоною. Системи вентиляції з примусовою витяжкою добре доповнити провітрювачами в мансардних вікнах, що допоможе поліпшити циркуляцію повітря і мікроклімат приміщення.
Домінантний колір облицювання кухонь на мансардному поверсі – переважно світлі пастельні тони. Подібна колірна гамма візуально збільшує простір, який може здаватися стисненим через наявність скошених стель.
ПІДПИШІТЬСЯ
Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.
Підписатися на наш Instagram