Кухня на мансардному поверсі: переваги і недоліки
Кухня на мансардному поверсі: переваги і недоліки
Кухню на мансарді організовують у двох випадках. Якщо йдеться про облаштування мансардного поверху багатоквартирного будинку, то на мансарді розташовують всі приміщення, включаючи кухню. Якщо ж йдеться про проектування котеджу, кухню на мансарду виносять, узгоджуючи зі спільним проектом будинку і розбиттям його на зони загального та індивідуального користування. У обох випадках проектування кухні на мансардному поверсі вимагає врахування особливостей приміщення і кута нахилу схилу даху. Залежно від уподобань господарів будинку або квартири кухня може бути як утилітарним приміщенням, яке використовують тільки для приготування їжі, так і головним приміщенням будинку, яке одночасно поєднує функції кухні і вітальні.
Типи мансардних кухонь
Відповідно до архітектурних проектів будівлі набули поширення 2 типи кухонь.
Закрита мансардна кухня
Закрита кухня на мансарді – це традиційний варіант її облаштування в окремій кімнаті площею від 7-8 до 12 м². Просторіші закриті кухні припускають розміщення обіднього столу на чотирьох чоловік, проте на роль вітальні з місцями для відпочинку такі проекти не підходять.
Відкрита мансардна кухня
Відкрита кухня на мансарді – це об’єднаний простір кухні і вітальні в стилі оpen space площею близько 12-18 м². В цьому разі в приміщенні виділяють нішу або відкритий простір для приготування їжі – власне кухню площею 6-8 м2, – а решту території проектують як зону відпочинку з великим обіднім столом.
Технічні особливості кухні на мансардному поверсі
Проект мансардної кухні повинен враховувати висоту і кут нахилу схилів даху, які будуть обмежувати робочий простір приміщення. Робочим і житловим простором тут вважається лише та частина мансардного поверху, де висота від підлоги до стелі дорівнює або перевищує 1,9 м. Інший простір із висотою стель менше 1,9 м – так звану сліпу зону – використовують для технічних цілей, наприклад щоб розмістити шафи і полиці для зберігання предметів.
Площа сліпої зони по периметру будинку визначається, зокрема, конструкцією даху. Балки кроквяної системи в мансардних будинках можуть спиратися на:
- верхнє перекриття, і в цьому разі зовсім низьку сліпу зону часто закривають фальшивою стіною (пристінком) висотою 0,5-1,2 м;
- невисокі фасадні стіни висотою 1-1,5 м (атикові стінки), які зводять по периметру поверху, і тоді площа сліпої зони зменшується.
Залежно від наявності або відсутності атикових стін і кута нахилу схилів даху площа мансардної кухні і всієї мансарди для будівель з однаковою плямою забудови буде різною. Так, якщо стандартна ширина котеджу невеликої площі (75-80 м2), то:
- двосхилий дах із нахилом 40-45° дозволить задіяти лише половину площі поверху, а зведення атикової стінки висотою 1-1,1 м збільшить цю територію до 4/5;
- чотирисхилий дах із нахилом 40-45° в аналогічному будинку дасть можливість розраховувати тільки на третину площі поверху, а наявність атикової стінки висотою 1-1,1 м збільшить її до 2/3;
- мансардний дах із ламаними схилами, які діляться на 2 частини з кутом нахилу 15-20° і 70-75°, істотно збільшить площу мансарди – до 9/10 від площі поверху, проте і вартість такого даху буде значно вищою.
Залежно від висоти пристінка або атикової стінки робочу зону кухні на мансарді розташовують уздовж або поперек схилу таким чином, щоб людина перебувала в просторі з висотою стель більше 1,9 м.
Особливості проектування приміщення і меблі для кухні на мансардному поверсі
Під час облаштування мансардної кухні значну увагу приділяють організації вентиляції та освітлення, а також підведенню водопостачання і каналізації.
- Для облицювання стін тут рекомендовано використовувати плитні матеріали для вологих приміщень, наприклад вологостійкий гіпсокартон або гіпсоволокнисті плити, а не дерев’яну вагонку.
- Підведення води і труб зливної каналізації в приватному будинку краще запланувати таким чином, щоб на нижньому поверсі під кухнею були розташовані, наприклад, ванна, санвузол або пральня. Це спростить прокладку комунікацій.
- Освітлення робочої зони кухні на мансарді важливо організувати не тільки за допомогою штучного світла, але й установки мансардних вікон.
- Вентиляцію мансардної кухні доповнюють примусовою витяжкою з окремим вентиляційним каналом, а також використовують мансардні вікна з провітрювачами. Це важливо, оскільки до тепла і запахів, які виділяються під час приготування їжі, додається тепло решти котеджу, яке піднімається з нижніх поверхів на мансарду.
Основні об’єкти мансардної кухні – холодильник, мийка і плита. Їх можна встановити в лінію, але частіше формують трикутник із розміщенням стільниці з мийкою і плитою, наприклад, у вигляді букви Г. Якщо дозволяє простір, в проектах відкритої кухні вибирають навіть варіанти з окремим обробним столом – «островом» і П-подібне розміщення меблів. Основне робоче місце нерідко розташовують біля мансардного вікна.
Вартість кухні на мансардному поверсі
Обмежений простір мансардної кухні часто вимагає використання багатофункціональних компактних меблів, які потрібно замовляти індивідуально. Вдалим варіантом буде відмова від великої кількості навісних шаф на користь нижніх шафок зі стільницею, розташованою уздовж схилу, або модульного кухонного гарнітура із різною висотою модулів, встановленого поперек схилу. Такі проекти виглядають вельми привабливо і до того ж дуже функціональні, однак потребують додаткових фінансових витрат.
І все ж форма і конструкція основної стільниці висотою 85 см тут цілком традиційна. Та й все технічне оснащення кухонь, що припускає використання мийок, вбудованих варильних поверхонь, духових шаф і посудомийних машин, також не відрізняється від звичайних випадків. Відносно холодильників ринок пропонує вибір моделей різної висоти, яку можна підібрати з урахуванням висоти стелі.
Таким чином, вартість найпростішого варіанту кухні на мансарді сумірна з ціною звичайної кухні.
Переваги кухні на мансарді
Можна виділити відразу кілька аргументів на користь того, щоб перемістити кухню на мансардний поверх.
- Природне освітлення. На відміну від кімнат у глибині будинку правильно спроектована мансардна кухня буде добре освітлена природним світлом вранці і вдень.
- Близькість до спальної зоні. Якщо кухня використовується для сімейних сніданків відразу після пробудження і вечерь перед сном, її зручно розмістити на верхньому поверсі котеджу і не обтяжувати себе доставкою їжі в вітальню.
- Функціональність. Індивідуальні проекти кухні на мансарді дозволяють врахувати всі звички господарів і організувати процес приготування їжі оптимальним чином.
Недоліки кухні на мансардному поверсі
Водночас не слід забувати про мінуси таких проектів, які найбільш характерні для приватних будинків.
- Підведення комунікацій. Облаштувати кухню на мансардному поверсі складніше, ніж на першому, оскільки для цього потрібне додаткове підведення наверх водопроводу і каналізації.
- Близькість до спальної зони може вважатися і недоліком, оскільки кухню все ж відносять до приміщень денного призначення. Підніматися нагору кожен раз, коли потрібно перекусити, – незручно. До того ж в котеджах вікна кухні на першому поверсі часто розташовують навпроти дитячої ігрової зони на вулиці, що у випадку з мансардними вікнами зробити непросто.
- Складність проектування мансардної кухні – ще один важливий момент. Підібрати сюди кухонний гарнітур із урахуванням нахилу схилу даху непросто.
Для яких будинків кухня на мансарді – ідеальне рішення
Вибір проекту кухні на мансардному поверсі багатоквартирного будинку визначається можливостями будівлі і дизайном інтер’єру. Площа мансардного поверху в будь-якому разі менше площі звичайного поверху, і відкриту кухню тут роблять, тільки якщо для цього є можливість. Інакше облаштовують традиційну закриту кухню.
Щодо мансардних котеджів, то приміщення першого і мансардного поверхів зазвичай ділять на зони, наприклад, об’єднують в одну групу приміщення денного і нічного призначення. Нижній поверх традиційно відводять під приміщення для активної діяльності – це вітальня, кімната для прання, гардеробна, комора тощо. А наверх переміщують кімнати для відпочинку – спальні і дитячі.
Відкриту кухню на мансарду наверх переміщують, тільки якщо нижній поверх використовують для специфічних цілей, наприклад як робочий простір у домашньому офісі. А ось закриту кухню з обіднім столом відокремлюють від вітальні для великих прийомів на першому поверсі і об’єднують зі спальнями на мансарді досить часто.
ПІДПИШІТЬСЯ
Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.
Підписатися на наш Instagram