MyProstir > Мансарда > Корисна інформація > Спальня на мансарді: всі аргументи за і проти
Спальня на мансарді: всі аргументи за і проти

Спальня на мансарді: всі аргументи за і проти

Спальня на мансарді: всі аргументи за і проти

Спальня на мансарді: всі аргументи за і проти. На сьогодні в Україні будують все менше котеджів із холодним горищем, віддаючи перевагу будинкам з утепленою мансардою. Мансардні будинки дозволяють оптимізувати площу забудови, виділивши більше місця під сад, і одночасно дають економію на будівництві і експлуатації будівель.

Спальня на мансарді: всі аргументи за і проти

Спальня на мансарді: всі аргументи за і проти

На сьогодні в Україні будують все менше котеджів із холодним горищем, віддаючи перевагу будинкам з утепленою мансардою. Мансардні будинки дозволяють оптимізувати площу забудови, виділивши більше місця під сад, і одночасно дають економію на будівництві і експлуатації будівель. Не менш популярні мансардні будинки і у разі реконструкції традиційних котеджів із похилими дахами. В обох випадках зверху зазвичай відводять місце під приміщення індивідуального призначення – спальні і дитячі кімнати. Чим же так приваблива спальня на мансарді?

Вважається, що загальна площа будинку, якої буде достатньо для комфортного проживання в приватному секторі, становить близько 25-30 м2 на одну людину. Тому будівництво одноповерхового будинку виправдано лише для сім’ї з 2-3 чоловік або в ситуації, коли необхідно організувати інклюзивний простір із безбар’єрним переміщенням між різними кімнатами. Якщо ж в родині більше однієї дитини, в будинку живе відразу три покоління, а також у ситуаціях, коли приміщення котеджу потрібно розділити функціонально – на робочу і спальну зони, зведення верхнього, мансардного поверху вважається оптимальним рішенням.

Під час облаштування простору під утепленим дахом передусім враховують специфіку самих мансардних приміщень – наявність скошених стель, меншу, порівняно з нижнім поверхом, житлову площу, велику кількість сонця і особливий затишок таких кімнат. Однак проектування спалень на мансарді неможливе без урахування загальних вимог до організації простору квартири або будинку з декількома поверхами.

Функціональний проект котеджу: мансардна спальня та інші приміщення

Під час проектування приватного будинку кімнати намагаються розташувати, взявши до уваги відразу декілька факторів. Правильна орієнтація житлових і технічних приміщень за сторонами світу грає не останню роль з погляду комфорту проживання та енергоефективності будівлі. А правильне внутрішнє розташування кімнат щодо один одного полегшує і оптимізує пересування будинком, знову ж гармонізуючи або погіршуючи комфорт проживання.

У проектуванні будинків виділяють кілька типових з огляду на функціональність приміщень:

  • для роботи і відпочинку потрібні спальні і дитячі;
  • для спілкування і приготування їжі – вітальні і кухні;
  • для прання та гігієни – ванні і санвузли;
  • для зберігання предметів – комори і гардеробні.

Життя в приватному будинку краще організувати так, щоб зменшити кількість непотрібних пересувань по котеджу. І для цього частину приміщень розташовують на нижньому поверсі, а частину – на верхньому, розділяючи їх за функціями.

Внизу найчастіше мають у своєму розпорядженні кімнати загального призначення і активного користування – так звану денну зону. А нагорі проектують нічні приміщення – для відпочинку, усамітнення і особистої гігієни. Саме тому спальня на мансарді – доволі поширене і дуже популярне явище.

Особливості проектування мансардних спалень

Під спальні найчастіше відводять кращі місця будівлі і всієї ділянки. А це означає, що вікна мансардної спальні намагаються спрямувати в бік саду, де більше сонця. Для різних людей залежно від способу життя найкращим місцем для вікон мансардної спальні може здатися південно-східний або південно-західний напрямок із великою кількістю сонця, але без надлишку полуденної спеки. А ось розгортати спальню на північ не рекомендують: взимку в такому приміщенні буде занадто холодно, що вимагатиме збільшення витрат на обігрів котеджу.

Мінімально рекомендована площа мансардної спальні – 8-9 м2, проте для комфортного проживання двох чоловік її рекомендується збільшити до 10-12 м2. Це дозволить виділити не тільки місце для журнального столика, а й організувати простір, наприклад, для ранкової йоги або фітнесу.

Технічні особливості спалень на мансардних поверхах

У разі проектування та облаштування мансардної спальні потрібно враховувати, що простір поверху під дахом обмежений схилом, тобто стелею мансарди. Причому кроквяна система даху може спиратися на мауерлат на рівні верхнього перекриття котеджу або на невисоку атикову стінку, яку зводять над перекриттям, щоб збільшити обсяг мансардного поверху. Кут нахилу крокв, а також наявність або відсутність атикової стінки і визначають можливості використання приміщення.

  • Якщо крокви спираються на перекриття, то біля зовнішньої стіни між підлогою і невисокою стелею утворюється сліпа зона, яку ніяк не можна використати. Для зручності її закривають фальшстіною – пристінком висотою 0,5-1,2 м – або розміщують там невисокі меблі для зберігання предметів.
  • Якщо крокви спираються на атикову стінку висотою близько 1-1,2 м, площа сліпої зони зменшується. Її все одно не вийде експлуатувати повною мірою, але тоді біля зовнішньої стіни можна розташувати меблі, які не вимагають від людини стояти в повний зріст, – ліжко або письмовий стіл.

Саме ці особливості і впливають на розташування меблів в спальнях на мансардних поверхах.

  • Мінімальна висота стелі мансардної спальні в місці розташування далекого краю ліжка становить 1,4-1,5 м. Це дасть можливість людині середнього зросту сісти на ліжко, не побоюючись вдаритися головою об стелю.
  • Там, де потрібно буде встати на повний зріст, – у ближнього краю ліжка, висота стелі повинна бути як мінімум 1,7-1,9 м.
  • Висота стелі в місцях активних переміщень повинна бути більше 1,9 м, а краще – 2,2-2,5 м від рівня підлоги.

Якщо в будинку планується кілька мансардних спалень, то їхнє розташування можна проектувати з урахуванням не тільки цих обмежень, а й орієнтуючись на зростання і вік членів сім’ї. Скажімо, в будинку з двосхилим дахом і фронтонними стінами спальню батьків краще розташувати біля фронтонної стіни, де більше вертикального простору, а дитячу спальню – не біля фронтону, а під схилом, – в центральній частині будівлі.

Скільки коштує мансардна спальня?

Вартість мансардної спальні складається з:

  • ціни будівництва або реконструкції мансардного поверху;
  • вартості меблів для спальної кімнати.

Ключовим із цих факторів будуть витрати на будівництво, ремонт і утеплення даху. Причому вартість мансардної спальні безпосередньо залежить від складності конструкції даху. Наприклад, функціональніші проекти мансардних поверхів із атиковою стінкою або ламаним мансардним дахом дають більший комфорт і обсяг вільного простору, ніж утеплення звичайних двосхилих або чотирисхилих дахів. Але і вартість такого будівництва або реконструкції значно вища.

Якщо ж говорити про вартість меблів для мансардної спальні, то вона не буде істотно відрізнятися від ціни меблів для спальні на повноцінному поверсі. А з огляду на меншу площу приміщень на мансарді може бути навіть і нижчою.

Плюси спальні на мансарді

Хоча для багатьох рішення перемістити спальню на мансардний поверх здається очевидним, спробуємо все ж обґрунтувати переваги такого підходу.

  • Розширення площі будинку і, зокрема, денної зони. Якщо розташувати спальні місця в зоні, де висота стель недостатня для переміщення в повний зріст, це звільнить інший простір.
  • Економія на будівництві і обслуговуванні. Будівництво мансардної спальні дешевше будівництва такої ж спальні на повноцінному поверсі. І до того ж її обігрів дешевше, оскільки менше обсяг.
  • Затишок і комфорт мансардних поверхів найбільш яскраво проявляється саме стосовно спалень.

Мінуси спальні на мансарді

Потрібно сказати, що явних мінусів у мансардних спалень не багато, скоріше йдеться про складнощі і специфіку проектування мансардних поверхів.

  • Питання безпеки стосуються використання мансардних спалень дітьми і людьми з обмеженими фізичними можливостями. Для них сходи на мансарду можуть стати небезпечною перешкодою.
  • Складнощі з опаленням і вентиляцією можливі, якщо мансарда запроектована неправильно. Влітку верхні поверхи нагріваються сонцем сильніше нижніх, а взимку вони можуть перегріватися через природний підйом тепла наверх. Тому вікна на мансардах потрібно оснащувати провітрювачами і надійними сонцезахисними рішеннями.
  • Помилки в облаштуванні, заскленні й утепленні мансардної спальні, наприклад погана теплоізоляція або організація низької горизонтальної стелі, можуть звести нанівець всі згадані вище переваги.

Затишок мансардної спальні

Незважаючи на те що головне призначення спальні – відпочинок і сон, для багатьох саме особиста спальня – головне приміщення в усьому будинку. Погодьтеся, мало хто не мріє мати ліжко з видом на небо і зірки!

ПІДПИШІТЬСЯ

Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.


Підписатися на наш Instagram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *