Дитяча кімната на мансардному поверсі: плюси і мінуси
Дитяча кімната на мансардному поверсі: плюси і мінуси
Багато приватних будинків із традиційним похилим дахом можуть не мати утепленої мансарди або навіть мати утеплену мансарду без облицювання, але з можливістю облаштування кімнат під дахом у перспективі. Подібний підхід є актуальним для молодих сімей, які планують дітей і готові в перший час обмежитися використанням лише першого поверху мансардного будинку. Згодом, коли в родині з’являється поповнення, в будинку роблять ремонт і переносять частину приміщень наверх. І новою кімнатою під дахом цілком може стати мансардна дитяча.
Під час проектування котеджів як таких, а також дитячих кімнат важливо враховувати такі провідні моменти.
- По-перше, потрібно розуміти, що діти проводять в своїх кімнатах набагато більше часу, ніж дорослі, скажімо, в спальнях або робочих кабінетах. Батьки протягом дня пересуваються по всіх приміщеннях, будь то вітальня, кухня, спальня, майстерня тощо. А ось діти в своїй кімнаті і відпочивають, і вчаться, і грають.
- По-друге, потреби дитини змінюються набагато швидше й інтенсивніше, ніж запити дорослої людини. І якщо малюкові до трьох років потрібен лише невеликий дитячий куточок і постійна увага дорослих, то в міру дорослішання йому знадобиться все більший обсяг індивідуального простору, специфічні меблі, які відповідають віку і конституції тіла, а також велика кількість корисних і важливих для повноцінного розвитку предметів.
Якщо брати до уваги перелічені фактори і можливість збільшення складу сім’ї, дитячі кімнати на мансарді краще проектувати порівняно великої площі. У таких приміщеннях слід виділити як мінімум 3 зони – для відпочинку і сну, для активних ігор і для навчання. Не менш важливо наситити дитячу кількістю природного світла, організувати світлий та життєрадісний дизайн інтер’єру і сформувати безпечний простір.
Загальні принципи проектування мансардних дитячих кімнат
Формально житлова площа мансардної дитячої вираховується за тим же принципом, що і площа інших приміщень. До неї відносять лише ту частину кімнати, де висота стелі вище 1,9 м. Тобто не береться до уваги низька сліпа зона між похилим дахом і підлогою біля зовнішньої стіни. Однак простір сліпої зони мансардної дитячої кімнати можна більш повно оформити меблями та ігровими пристроями, ніж в інших випадках. До того ж використання мансардних вікон і розташування приміщення в освітленій частині будинку (схід, південь, захід) дозволяють зробити мансардну дитячу максимально світлою.
Головні вимоги, які висувають до облаштування дитячої кімнати на мансардному поверсі, наступні:
- Безпека приміщення повинна поширюватися не тільки на саму дитячу, але і на сходи на мансардний поверх. Висота огорожі сходів повинна бути мінімум 1 м, а відстань між опорами перил – близько 10 см.
- Екологічність матеріалів необхідно доповнити турботою про мікроклімат, і тому тут важливо передбачити сонцезахист мансардних вікон і вентиляцію приміщень. Для зручного провітрювання добре використовувати спеціальні вентиляційні клапани на вікнах із захистом від поривів вітру, пилу і протягів.
- Дизайн інтер’єру мансардної дитячої кімнати слід продумати з урахуванням як віку дитини, так і зміни її потреб в майбутньому. Тому стіни і стелю тут краще обробити таким покриттям, яке не складно згодом перефарбувати, а в якості меблів придбати багатофункціональні модульні системи.
Технічні особливості мансардної дитячої
Для того щоб облаштувати дитячу кімнату на мансардному поверсі, приміщення під дахом слід теплоізолювати. Для цього в схилах даху укладають пиріг ізоляційних матеріалів, який з’єднують із теплоізоляцією зовнішніх стін будинку за принципом замкненого теплового контуру.
Щоб в місцях з’єднання фасадної і покрівельної теплоізоляції не утворювалися містки холоду, потрібно точно продумати, як будуть поєднуватись шари утеплювача стіни та даху. При цьому важливо враховувати, чи буде схил даху просто спиратися на перекриття верхнього поверху, або ж кроквяна система буде піднята на висоту невисокої атикової стінки, яку зводять над верхнім перекриттям.
Можливі такі варіанти організації системи утеплення мансарди.
- Утеплення схилів даху повністю – від фасадної стіни на рівні перекриття або від атикової стінки заввишки 0,5-1,2 м до коника даху. В цьому разі утеплюють всю зовнішню поверхню будинку, зокрема і сліпі зони – високий підкониковий простір, який можна закрити горизонтальною стелею, і невисоку зону біля зовнішньої стіни, яку за бажанням можна відокремити від кімнати неутепленою перегородкою.
- Утеплення схилів даху тільки над житловим простором, а не по всій площі. Тут сліпу зону між підлогою та стелею біля зовнішньої стіни відокремлюють невисоким пристінком, який слід теплоізолювати. При цьому, щоб уникнути утворення містків холоду, ізоляційний пиріг укладають також на невикористаній частині верхнього перекриття, знову ж таки, дотримуючись принципу замкненого теплового контуру. Аналогічно можна відмовитися від утеплення схилів під коником даху, а утеплити горизонтальну стелю дитячої на мансарді.
У другому варіанті для утеплення мансарди буде потрібно більше матеріалів, і це буде конструктивно складніше. Проте такий підхід із часом дозволить економити на опаленні, оскільки об’єм будинку, що обігрівається, тут буде меншим.
Особливості планування приміщень і меблі для дитячої
Площа мансардної дитячої для однієї дитини повинна бути не менше 6 м2, проте краще буде збільшити її до 10-12 м2. Якщо в сім’ї двоє дітей і більше, варто відразу проектувати мінімум дві дитячі кімнати. Якщо ж такої можливості немає, потрібно зручно розмістити спальні місця в приміщенні і забезпечити кожній дитині власний простір для усамітнення. Біля кожного ліжка має залишатися простір для комфортного безпечного переміщення шириною мінімум 0,6 м.
Для зручності організації інтер’єру в мансардній дитячій часто використовують сучасні моделі модульних багатофункціональних меблів. Ліжка можна купити відразу з шухлядами для білизни, письмовий або комп’ютерний стіл – із вбудованим стелажем або полицею для книг та іграшок, а книжкову полицю – з роз’ємом для підключення корисної техніки.
Для дитячої кімнати на мансардному поверсі можна замовити спеціальні меблі.
- Вбудовувані шафки і тумби добре використовувати для оформлення сліпих зон у зовнішній стіні будинку. Для зручності їх можна навіть зробити глибокими і об’ємними, без задньої стінки.
- Відкидні столи підійдуть, щоб швидко організувати місце для навчання або творчості. Такі рішення зручні в разі, якщо площа мансардної дитячої обмежена.
- Підвісні предмети інтер’єру – шафи, стелажі і полиці дають можливість звільнити центральну частину кімнати для безпечних ігор.
- Ширми, двосторонні стелажі та інші предмети для зонування допоможуть відокремити ігровий простір від місця для відпочинку та навчання.
У будь-якому разі мансардну дитячу краще проектувати так, щоб меблі не закривали природне світло з вікон, а в центрі кімнати було достатньо вільного місця.
Вартість дитячої кімнати на мансардному поверсі
Під час купівлі меблів, виконаних за індивідуальним замовленням, витрати на облаштування мансардної дитячої можуть вирости, проте оформити приміщення не складно і з використанням звичайних предметів інтер’єру. Тому головний фактор, який впливає на вартість дитячої кімнати на мансарді, – це конструкція даху, обсяг робіт із теплоізоляції і, відповідно, вартість матеріалів.
Аргументи за і проти дитячої кімнати на мансарді
Дитяча кімната на мансарді здебільшого вважається чудовим рішенням.
- Головний аргумент на користь того, щоб перемістити дитячу кімнату на мансардний поверх, – це можливість виділити дітям індивідуальний житловий простір із урахуванням всіх їхніх запитів і потреб, але без шкоди для приміщень першого поверху. Весь бардак і творчий безлад дитячих можна перемістити вгору, звільнивши простір загальних кімнат – вітальні та кухні.
- Мінуси дитячої на мансарді – це віддаленість приміщення від батьків, які протягом дня частіше бувають на першому поверсі будинку, а також наявність потенційно небезпечних для малюків перешкод – мансардних сходів.
Територія дитинства
З огляду на те, що зріст дошкільнят, учнів молодших класів і навіть підлітків нижче росту дорослої людини, простір дитячої кімнати на мансарді вдається освоїти ефективніше, ніж приміщення мансардної вітальні або спальні. І тому в котеджах із фронтонними стінами дитячі зазвичай розташовують у середині будинку, біля похилих стін. Такі приміщення часто стають «енергетичним» центром і серцем всього будинку.
ПІДПИШІТЬСЯ
Будьте в курсі нових ідей акцій та проектів. Ми відправляємо Вам тільки корисні матеріали.
Підписатися на наш Instagram